Želim sunčanu elektranu
Kako do sunčane elektrane?
Željeli biste proizvoditi svoju električnu energiju, a ne znate od kuda krenuti? Koliko košta elektrana i isplati li se to?
KLIK vas informira i procjenjuje isplativost vašeg ulaganja, a kako bismo vam olakšali odluku, donosimo sve informacije koje su potrebne za realizaciju projekta sunčane elektrane za kućanstvo.
Želite li sunčanu elektranu na svom krovu morate biti vlasnik ili suvlasnik objekta na kojem planirate postaviti elektranu te morate biti vlasnik obračunskog mjernog mjesta (brojila). I ono najvažnije, objekt mora biti legalno izgrađen.
Kad govorimo o samom objektu, gleda se nekoliko elemenata:
- Orijentacija krova
Južna strana krova idealna je za postavljanje sunčane elektrane, no to ne znači da ostale nisu pogodne. Potrebno je samo dodati više panela, što je jedan od razloga zašto je npr. elektrana od 3 kW na zapadnoj strani nešto skuplja od elektrane od 3 kW na južnoj strani.
- Pokrov
Jedno od prvih pitanja koje vam postavljamo je vrsta i stanje pokrova koji imate. Idealan pokrov je lim, zatim crijep ili ravan krov. Uvijek preporučamo prije rekonstrukciju krovišta ako je ista potrebna. Nikako ne preporučamo postavljanje elektrane na azbestne ploče.
- Površina i zasjenjenja
Jedan od važnijih elemenata je svakako slobodna površina krova kojom raspolažete. Imate li krovnih prozora, tzv „kućice“, dimnjake satelitske antene, visoke zgrade u blizini ili npr. borove koji stvaraju sjenu na vaš krov, to će smanjiti iskoristivu površinu krova. No, danas tehnologija sve više napreduje, fotonaponski paneli su sve većih snaga pa je potrebna i manja površina krova.
- Vrsta priključka i zakupljena snaga
Priključak može biti jednofazan ili trofazan., što je vrlo važan element kod projektiranja sunčane elektrane. Imate li jednofazni priključak, snaga vašeg invertera će biti ograničena prema mreži na 3,68 kW dok je kod trofaznog priključka moguće ugraditi elektranu do visine zakupljene snage. To ne znači da vi ne možete promijeniti priključak iz jednofaznog na trofazni ili zakupiti više snage na trofaznom, no to će svakako poskupiti vašu investiciju.
Kada smo provjerili ove osnovne informacije, u sljedećem koraku nas zanima kolika je vaša potrošnja. Kako bi otprilike znali kolika snaga elektrane vam je potrebna, potrebno je analizirati potrošnju vašeg kućanstva unazad godinu dana, ali i eventualne buduće planove vezane uz potrošnju, kao npr. planirate li zamjenu uređaja energetski učinkovitijim, promjenu sustava grijanja, ugradnju klima uređaja, kupnju električnog vozila i slično.
Odlučite li KLIKnuti s nama i izraditi projekt, naši projektanti će vas posjetiti, snimiti vaš krov i provjeriti sve elemente važne za izradu projekta.
Glavni elektrotehnički projekt za sunčanu elektranu služi za dimenzioniranje vaše elektrane te sadrži tehničke specifikacije elektrane, proračun proizvodnje i ušteda, izračun smanjenja emisija CO2 te ostale bitne informacije, a temelj je da bi HEP ODS izdao elektroenergetsku suglasnost i kasnije pustio elektranu u trajni pogon.
Za izradu projekta potrebna je sljedeća dokumentacija:
- Zadnji važeći dokaz zakonitosti objekta kao što je Građevinska dozvola, Uporabna dozvola ili Rješenje o izvedenom stanju s obaveznim žigom pravomoćnosti
- Zemljišnoknjižni izvadak kojim dokazujete vlasništvo/ suvlasništvo
- Računi kojima prikazujete potrošnju električne energije u zadnjih 12 mjeseci
- Vrsta i snaga priključka
- Skica krova
- Preslika osobne iskaznice vlasnika/ suvlasnika
- Fotodokumentacija postojećeg stanja
U iznimnim slučajevima potrebno je još slijedeće: Potvrda/Uvjerenje/Identifikacija o istovjetnosti katastarskih čestica i odobrenje konzervatora.
Nakon što ste dobili Glavni elektrotehnički projekt, projektant će u vaše ime isti poslati zajedno sa Zahtjevom za provjeru mogućnosti priključenja kućanstva s vlastitom proizvodnjom u lokalni HEP ODS koji na temelju toga izdaje elektroenergetsku suglasnost i šalje na vašu adresu. Uz suglasnost ćete dobiti i Ponudu za opremanje obračunskog mjernog mjesta kućanstva s vlastitom proizvodnjom. U dogovoru s izvoditeljem radova možete odmah uplatiti iznos prema ponudi za opremanje obračunskog mjernog mjesta, a on će za vas pripremiti Zahtjev za promjenu statusa kod kućanstva s vlastitom proizvodnjom i ishoditi dozvolu za trajni pogon.
Elektrana se u pravilu postavi u roku 2 do 3 dana, ovisno o zahtjevnosti izvođenja radova.
Snaga elektrane određuje se prema potrošnji električne energije na objektu i tehničkim ograničenjima, kao što su vrsta priključka, priključna snaga i površina krova. Kućanstva su korisnici postrojenja za samoopskrbu što znači da proizvode onoliko energije koliko je potrebno da zadovolje potrebe potrošnje svojeg kućanstva. U ovom modelu postoje dvije razine obračuna: mjesečni i godišnji.
Mjesečni obračun
Proizvedena energija koja se odmah ne potroši, predaje se u mrežu, i koristi se u trenu kada je korisniku potrebna. Na taj način kućanstvo zapravo distribucijsku mrežu koristi kao bateriju. Ako preuzmete više energije iz mreže nego što je predate, tada plaćate električnu energiju koja odgovara razlici preuzete i predane energije posebno za svaku tarifu (VT i NT), odnosno JT, a po cijeni tarife koju ste ugovorili s opskrbljivačem. Ako predate više energije u mrežu nego ste preuzeli, tada ne plaćate račun za električnu energiju, već se predana energija akumulira u preplatu koja se gleda na godišnjoj razini.
Godišnji obračun
Zakon definira da količina energije predane u mrežu mora biti manja ili jednaka količini energije preuzete iz mreže na razini kalendarske godine. U slučaju da se taj uvjet ne zadovolji, kućanstvo prelazi u nepovoljniji model. Isto se može izbjeći kvalitetnim dimenzioniranjem elektrane.
U godišnjem obračunu kroz ljetne mjesece imate višak proizvedene energije koji prenosite u sljedeći mjesec kao novčanu pretplatu u iznosu minimalno 80% cijene električne energije vaše tarife. U zimskim mjesecima ćete imati manjak proizvodnje vaše elektrane u odnosu na potrošnju te će vam se iznos pretplate koristiti za umanjenje računa za energiju koju preuzimate iz mreže.
Kvalitetno dimenzionirana elektrana donosi uštede od 80% na godišnjoj razini, no isto tako je potrebno promijeniti navike potrošnje energije u kućanstvu kao i pratiti podatke o potrošnji i proizvodnji kako bi vaš sustav uvijek bio optimalno korišten, a uštede maksimizirane.
Predate li u mrežu u jednoj kalendarskoj godini veću količinu energije od količine energije preuzete iz mreže, prelazite u drugi model obračuna- krajnji kupac s vlastitom proizvodnjom. Svu proizvedenu energiju koja se ne potroši na objektu, opskrbljivači otkupljuju za minimalno 90% cijene energije koju korisnik plaća. Pri tome, nema “netiranja” unutar iste tarife i jednog mjeseca, kao u modelu “korisnik postrojenja za samoopskrbu” već se usporedba proizvodnje i potrošnje radi u 15-minutnim intervalima. Kućanstvo koje je prešlo u model “krajnji kupac s vlastitom proizvodnjom”, može zatražiti od HEP ODS-a da se u sljedećoj godini vrati u povoljniji model “korisnik postrojenja za samoopskrbu” ako ispuni uvjet da u kalendarskoj godini energija predana u mrežu bude manja ili jednaka preuzetoj energiji iz mreže